SPECJALNOŚĆ:
ADMINISTRACJA PUBLICZNA
Absolwent studiów II stopnia kierunku Administracja – specjalność administracja publiczna – dzięki osiągnięciu zakładanych efektów kształcenia jest przygotowany do pracy na stanowiskach samodzielnych i niższych stanowiskach kierowniczych w administracji publicznej (rządowej i samorządowej) a także innych podmiotach związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej, w tym organizacjach pozarządowych współpracujących z administracją publiczną oraz organizacjach międzynarodowych i instytucjach Unii Europejskiej. Potrafi samodzielnie wyznaczać swoje zadania w kontekście celów organizacji i charakterystyki zajmowanego stanowiska. Jest w stanie przyjmować funkcję lidera w zespołach pracowniczych.
Umiejętności nabyte w czasie studiów pozwalają mu w szczególności na realizację przedsięwzięć służących społecznościom lokalnym i regionalnym. Absolwent potrafi odnaleźć się na rynku pracy. Rozumie konieczność przekwalifikowania się, posiadając świadomość nieustannej potrzeby uzupełniania i pogłębiania swoich umiejętności zawodowych. Potrafi działać w zmieniającej się rzeczywistości prawno-ekonomicznej, organizacyjnej i społecznej.
Posiadane przez absolwenta kwalifikacje o charakterze ogólnym i szczegółowym ulokowane są w trzech powiązanych ze sobą sferach: wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.
W zakresie posiadanej wiedzy obszarem szczególnie pogłębionym są nauki o administracji i prawo. Istotne uzupełnienie stanowi niezbędna w aktualnych warunkach działania administracji wiedza z zakresu ekonomii i zarządzania oraz pozyskiwania środków projektów krajowych i międzynarodowych (UE).
Absolwent zna procedury obowiązujące w administracji publicznej. Potrafi wykorzystywać umiejętność samodzielnego zbierania, analizy i interpretacji informacji na potrzeby rozwiązywania aktualnych problemów społecznych i organizacyjnych. Potrafi w codziennej pracy wykorzystywać bazy danych i programy komputerowe przydatne w funkcjonowaniu administracji publicznej.
Posługuje się językiem obcym zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, w tym językiem obcym specjalistycznym z zakresu administracji, prawa w stopniu potrzebnym do wykonywania zawodu. Posiada umiejętności komunikowania się z otoczeniem w miejscu pracy, sprawnego posługiwania się dostępnymi środkami informacji i techniki biurowej, aktywnego uczestniczenia w pracy grupowej oraz organizowania i kierowania niewielkimi zespołami.
Dysponuje poszerzoną wiedzą o charakterze nauk z dziedziny administracji i prawa oraz ich miejscu w systemie nauk społecznych, a także o typowych rodzajach struktur i instytucji społecznych (politycznych, prawnych i ekonomicznych) i ich istotnych elementach. Posiada ma rozszerzoną wiedzę o systemie i organach władzy w Rzeczypospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem organów administracji publicznej rządowej (ogólnej i specjalnej) i samorządowej oraz pogłębioną o istniejących relacjach między tymi strukturami jak również pogłębioną wiedzę w zakresie dotyczącym systemu prawa polskiego i prawa międzynarodowego – w tym prawa Unii Europejskiej, wzajemnych powiązań w ramach tych systemów oraz relacji pomiędzy nimi.
Ma rozszerzoną wiedzę o człowieku jako podmiocie prawa krajowego i międzynarodowego, z uwzględnieniem określenia przysługujących mu praw i zasad ich ochrony. Zna w sposób pogłębiony metody i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych, właściwe dla dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, z zakresu prawa i administracji. Operacjonalizuje wiedzę z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego oraz potrafi zarządzać zasobami własności intelektualnej. Potrafi wykorzystać pozyskaną wiedzę dla wyjaśnienia genezy, przebiegu zmian w regulacjach prawnych i stawiania prostych hipotez co do celu konkretnych rozwiązań prawnych dotyczących dziedzin prawa właściwych dla funkcjonowania administracji. Potrafi formułować własne opinie i dobierać właściwe metody analizy. Umie przewidzieć skutki prawne i praktyczne wprowadzania wybranych rozwiązań prawnych oraz prognozować zmiany w wybranych dziedzinach prawa właściwych dla studiów administracyjnych. Prawidłowo posługuje się wybranymi normami i regułami prawnymi, w celu rozwiązania konkretnego zadania z zakresu dziedzin nauk prawnych i ekonomicznych właściwych dla studiów administracyjnych. Posiada umiejętność znajdowania podstaw prawnych, orzecznictwa i literatury dotyczącej badanych zagadnień oraz stosowania zasad etycznych, jak również samodzielnego proponowania rozwiązania konkretnego problemu i podejmowania rozstrzygnięć.
Sprawnie posługuje się umiejętnościami organizowania zespołów pracowniczych. Posiada pogłębioną umiejętność przygotowania wystąpień ustnych, w języku polskim i języku obcym.
Absolwent ma świadomość i potrzebę kontynuowania procesu kształcenia w życiu zawodowym. Potrafi aktywnie uczestniczyć w pracy grupowej oraz organizowaniu i kierowaniu zespołami ludzkimi. Identyfikuje się ze służbą publiczną i utożsamia się z zasadą służebności administracji wobec państwa i obywatela. Uznaje, że w pracy zawodowej równie istotne jak wiedza i umiejętności jest postępowanie zgodne z normami etycznymi. Jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia.
W zakresie możliwości zatrudnienia absolwent studiów jest przygotowany do pracy w różnego rodzaju organach administracji publicznej tak rządowej jak i samorządowej oraz do stosowania prawa w instytucjach niepublicznych.
Czas trwania studiów – 4 semestrów
Forma zajęć – studia niestacjonarne, wykłady, ćwiczenia
Tryb studiów – (zajęcia na uczelni i zajęcia zdalne)
Praktyki – 360 godzin.
SPECJALNOŚĆ:
BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE
Absolwent studiów II stopnia kierunku Administracja, specjalności bezpieczeństwo publiczne dzięki osiągnięciu zakładanych efektów kształcenia jest przygotowany do pracy na stanowiskach samodzielnych i niższych stanowiskach kierowniczych w administracji publicznej (rządowej i samorządowej), a także wszelkich innych instytucjach związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej, w tym organizacjach pozarządowych, współpracujących z administracją publiczną oraz organizacjach międzynarodowych i instytucjach Unii Europejskiej. W szczególności tych, które pozostają w związku z szeroko rozumianym bezpieczeństwem publicznym. Potrafi samodzielnie wyznaczać swoje zadania w kontekście celów organizacji i charakterystyki zajmowanego stanowiska. Jest w stanie przyjmować funkcję lidera w zespołach pracowniczych.
Umiejętności nabyte w czasie studiów pozwalają mu także na realizację przedsięwzięć służących bezpieczeństwu (m.in. z zakresu zarządzania kryzysowego, ochrony i obrony ludności, bezpieczeństwa imprez masowych, funkcjonowania służb, inspekcji i straży). Absolwent potrafi odnaleźć się na rynku pracy, czemu służy praktyka w czasie studiów (łącznie trzymiesięczna). Rozumie przy tym konieczność przekwalifikowania się, posiadając świadomość nieustannej potrzeby uzupełniania i pogłębiania swoich umiejętności zawodowych. Absolwent posiada ponadto odpowiednią wiedzę na wypadek podjęcia działalności badawczej lub naukowej oraz dalszego kształcenia na studiach III stopnia (doktoranckich). Absolwent po zakończeniu II etapu edukacji na poziomie wyższym posiada wiedzę i umiejętności zawodowe niezbędne do wykonywania pracy w administracji. Oprócz tego potrafi działać w zmieniającej się rzeczywistości prawno-ekonomicznej, organizacyjnej i społecznej.
Posiadane przez absolwenta kwalifikacje o charakterze ogólnym i szczegółowym ulokowane są w trzech powiązanych ze sobą sferach, mianowicie: wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. W zakresie posiadanej wiedzy obszarem szczególnie pogłębionym są nauki o administracji i prawo. Istotne uzupełnienie stanowi, niezbędna w aktualnych warunkach działania administracji, wiedza z zakresu ekonomii i zarządzania publicznego. Absolwent wie nie tylko jak funkcjonuje administracja, ale też zna jej otoczenie i uwarunkowania prawno-organizacyjne, ekonomiczne czy kulturowe.
Posiada wiedzę niezbędną dla praktycznego funkcjonowania w życiu zawodowym.
Efektem kształcenia jest nie tylko zdobycie szerokiej i uporządkowanej wiedzy, ale także umiejętności, które są niezbędne w życiu zawodowym. Jest to zdolność rozwiązywania pojawiających się problemów, które dotyczą sfery prawnej, organizacyjnej czy społecznej funkcjonowania administracji, z zachowaniem zasad etycznych.
Absolwent potrafi wykorzystywać umiejętność samodzielnej analizy zgromadzonych informacji i danych. Potrafi także, w celu osiągnięcia efektywnej organizacji pracy, sprawnie posługiwać się dostępnymi środkami informacji i techniki biurowej. Zna język obcy na poziomie B2. posługuje się językiem specjalistycznym z zakresu administracji, prawa i ekonomii, w stopniu koniecznym do wykonywania pracy zawodowej. Absolwent ma świadomość i potrzebę kontynuowania procesu kształcenia w życiu zawodowym. Potrafi aktywnie uczestniczyć w pracy grupowej oraz organizowaniu i kierowaniu zespołami ludzkimi. Identyfikuje się ze służbą publiczną i utożsamia się z zasadą służebności administracji wobec państwa i obywatela. Uznaje, że w pracy zawodowej równie istotne jak wiedza i umiejętności jest postępowanie zgodne z normami etycznymi. Jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia.
Czas trwania studiów – 4 semestrów
Forma zajęć – studia niestacjonarne, wykłady, ćwiczenia
Tryb studiów – (zajęcia na uczelni i zajęcia zdalne)
Praktyki – 360 godzin.
Zasady rekrutacji na rok akademicki 2024/2025
Kandydaci na studia są przyjmowani bez egzaminów wstępnych.
Rekrutacja prowadzona jest na studia stacjonarne (dzienne) i niestacjonarne (zaoczne).
Rekrutacja trwa od 01 maja 2024 r. do 30 września 2024 r. – do wyczerpania limitu miejsc.
Wymagane dokumenty :
1. Podanie na studia.
2. 2 zdjęcia (studia magisterskie, licencjackie i podyplomowe) do dowodu osobistego (o wymiarze 37 x 52 mm).
3. Świadectwo dojrzałości lub dyplom ukończenia studiów: oryginał, odpis (ksero).
4. Dowód osobisty do wglądu.
5. Dowód wpłaty wpisowego.
Informacje i zgłoszenia:
PWSH „Pomerania” w Chojnicach
89 – 600 Chojnice, ul. Świętopełka 10 pok. 102,
tel./fax: 52 39 64 444, tel. kom. 662 334 508
studia podyplomowe tel. kom. 515 149 054
e-mail: pomerania@chojnice.edu.pl
podyplomowe@pomeraniachojnice.edu.pl
www.pomeraniachojnice.edu.pl
Zapraszamy do skorzystania z E-REKRUTACJI.
ZAPRASZAMY !!!
Pliki do pobrania:
1. Podanie o przyjęcie na studia.
2. Tabela opłat za I rok studiów – 2024/2025.
3. Tabela opłat za cały cykl studiów – 2024/2025.