SPECJALNOŚĆ:
PEDAGOGIKA OPIEKŃCZO – WYCHOWAWCZA
Absolwent jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna o specjalność pedagogika opiekuńczo-wychowawcza dysponuje pogłębioną i rozszerzoną wiedzą pedagogiczną, psychologiczną, historyczno-filozoficzną, społeczno-kulturową, biologiczną, stanowiącą teoretyczne podstawy działalności edukacyjnej w obszarze kształcenia, wychowania, rozwoju i autokreacji człowieka.
Posiada umiejętności samodzielnego zdobywania fachowej wiedzy i posługiwania się nią w celu opisywania, analizowania, interpretowania oraz projektowania strategii działań pedagogicznych, oryginalnych rozwiązań ważnych problemów pedagogicznych oraz efektywnego realizowania konkretnych działań praktycznych, zwłaszcza tych odnoszących się do edukacji dziecka w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym.
Dysponuje umiejętnościami w zakresie komunikacji interpersonalnej, potrafi profesjonalnie porozumiewać się z różnymi podmiotami procesów oświatowych – w tym w środowiskach wielokulturowych – planując, realizując i ewaluując działania pedagogiczne (indywidualnie i zespołowo). Posługuje się zasadami i normami etycznymi w działalności pedagogicznej, projektach badawczych oraz tworzeniu teorii.
Absolwent kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna jest w pełni przygotowany do samooceny poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji pedagogicznych, rozumie potrzebę wielowymiarowego rozwoju i potrafi wyznaczyć jego kierunki w obszarze zawodowym i osobistym. Dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z pracą własną – tak w wymiarze działań praktycznych jak i badawczych. Potrafi refleksyjnie odnieść się do znaczenia nauk pedagogicznych i ocenić wartość podejmowania profesjonalnych działań w tworzeniu optymalnego kontekstu rozwoju człowieka a szczególnie dziecka. W praktyce edukacyjnej wykazuje odpowiedzialność, rozwagę, dojrzałość i zaangażowanie.
Absolwent zna podstawowe akty prawne regulujące pracę dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą w przedszkolu i klasach I-III szkoły podstawowej. Uzyskuje podstawowe kwalifikacje zawodowe potrzebne do kompleksowej realizacji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zadań przedszkola i szkoły do samodzielnego przygotowania lub dostosowania programu edukacji do potrzeb i możliwości dzieci. Wykorzystuje w projektowaniu środowiska uczenia się znajomość prawidłowości przebiegu procesów rozwojowych i edukacyjnych dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym. Rozumie istotę i sposoby diagnozowania oraz stymulowania rozwoju dziecka. Interpretuje i stosuje zasady, metody i formy organizacyjne pracy z dzieckiem w przedszkolu i klasach I-III.
Potrafi projektować i organizować działania skoncentrowane na dziecku, na jego indywidualnym tempie rozwoju i możliwościach uczenia się; zaspokajać szczególne potrzeby edukacyjne dzieci. Potrafi planować i realizować działania wynikające z założeń funkcjonowania systemu oświaty oraz uwzględniać w swoich działaniach edukacyjnych współczesne tendencje w pedagogice przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Potrafi twórczo podchodzić do zadań edukacyjnych oraz dobierać właściwy sposób postępowania edukacyjnego do indywidualnego tempa rozwoju i możliwości uczenia się dziecka. Absolwent posiada umiejętność doskonalenia kompetencji zawodowych z wykorzystaniem nowoczesnych środków i metod pozyskiwania, organizowania oraz przetwarzania informacji.
Absolwent kierunku Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna jest przygotowany do podjęcia pracy w różnych placówkach realizujących działania edukacyjne i oświatowe – wykazuje przy tym świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy i świata.
Absolwent kierunku pedagogiki przedszkolna i wczesnoszkolna posiada wiedzę umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne w pracy z dziećmi w przedszkolu i szkole, a więc dysponuje pełnymi kwalifikacjami do pracy jako nauczyciel w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych, przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych oraz w alternatywnych formach pracy z małym dzieckiem.
Zgodnie ze specjalnością pedagogika opiekuńczo-wychowawcza identyfikuje problemy z zakresu opieki i wychowania dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizuje i oferuje wsparcie, pomoc doraźną i terapeutyczną oraz potrafi podejmować działania z zakresu profilaktyki społecznej. Posiada umiejętności i kompetencje potrzebne do pracy w placówkach opiekuńczo wychowawczych, ośrodkach adopcyjnych, instytucjach pomocy i opieki społecznej, ośrodkach adopcyjno – opiekuńczych, domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych, schroniskach dla ofiar patologii w rodzinie, domach pomocy społecznej i innych zajmujących się statutowo opieką i wychowaniem. Posiada uprawnienia wychowawcy jak również może zajmować stanowisko pedagoga szkolnego.
Dysponuje znajomością języka obcego na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, w tym językiem obcym specjalistycznym z zakresu pedagogiki w stopniu potrzebnym do wykonywania zawodu. Posiada umiejętności komunikowania się z otoczeniem w miejscu pracy, sprawnego posługiwania się dostępnymi środkami informacji i techniki biurowej, aktywnego uczestniczenia w pracy grupowej oraz organizowania i kierowania niewielkimi zespołami.
Posiada kwalifikacje pedagogiczne i nauczycielskie.
Jest uprawniony do podjęcia studiów trzeciego stopnia lub nabywania kwalifikacji/doskonalenia w trackie studiów podyplomowych.
Czas trwania studiów – 10 semestrów
Forma zajęć – studia niestacjonarne, wykłady, ćwiczenia
Tryb studiów – (zajęcia na uczelni i zajęcia zdalne)
Praktyki – 480 godzin.
Zasady rekrutacji na rok akademicki 2024/2025
Kandydaci na studia są przyjmowani bez egzaminów wstępnych.
Rekrutacja prowadzona jest na studia stacjonarne (dzienne) i niestacjonarne (zaoczne).
Rekrutacja trwa od 01 maja 2024 r. do 30 września 2024 r. – do wyczerpania limitu miejsc.
Wymagane dokumenty :
1. Podanie na studia.
2. 2 zdjęcia (studia magisterskie, licencjackie i podyplomowe) do dowodu osobistego (o wymiarze 37 x 52 mm).
3. Świadectwo dojrzałości lub dyplom ukończenia studiów: oryginał, odpis (ksero).
4. Dowód osobisty do wglądu.
5. Dowód wpłaty wpisowego.
Informacje i zgłoszenia:
PWSH „Pomerania” w Chojnicach
89 – 600 Chojnice, ul. Świętopełka 10 pok. 102,
tel./fax: 52 39 64 444, tel. kom. 662 334 508
studia podyplomowe tel. kom. 515 149 054
e-mail: pomerania@chojnice.edu.pl
podyplomowe@pomeraniachojnice.edu.pl
www.pomeraniachojnice.edu.pl
Zapraszamy do skorzystania z E-REKRUTACJI.
ZAPRASZAMY !!!
Pliki do pobrania:
1. Podanie o przyjęcie na studia.
2. Tabela opłat za I rok studiów – 2024/2025.
3. Tabela opłat za cały cykl studiów – 2024/2025.